Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Może skraplać, przechowywać i rozprowadzać wodór

Stacja mobilna GenH2
6 marca 2023
 
Wśród firm, które rozwijają infrastrukturę do szybkiego wprowadzenia zielonego wodoru, GenH2 wyróżnia się pomysłami na oryginalne rozwiązania, niekoniecznie nastawione na duże wolumeny. Jednym z nich jest mobilna stacja tankowania wodoru, zaprojektowana z myślą o m.in. wspomaganiu badań i ratownictwa w trudnych obszarach. Przyczepa LS20, którą właśnie wprowadziła na rynek firma z Titusville na Florydzie, ma być przydatna dla wszystkich badaczy pracujących nad projektami na bardzo dużą skalę, dostarczając w razie potrzeby ilości ciekłego wodoru potrzebnego do opracowywania i eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, także do testowania materiałów, ich zdolności izolacyjnych i właściwości termodynamicznych. Ta stacja mobilna może zatem służyć zarówno jako laboratorium, jak i jako baza zapewniająca codzienny dostęp do 20-220 kg ciekłego wodoru.

Skrapla, przewozi i dystrybuuje

Przyczepa zaprojektowana przez GenH2 nie produkuje wodoru. Po podłączeniu do elektrolizera umożliwia skraplanie gazowego wodoru i przechowywanie go w ultralekkich wyjmowanych zbiornikach, aby w razie potrzeby ułatwić transport płynu. Służy również do dystrybucji produktu na miejscu. Jest owocem byłych badaczy i programistów NASA, którzy czerpią z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu rozwiązań wykorzystujących wodór do napędzania różnych urządzeń. Oczywiście stacja mobilna LS20 nie wystarczy do codziennego zasilania floty pojazdów ciężarowych Może jednak przydać się w warsztatach zajmujących się konserwacją tych pojazdów, a w razie konieczności naprawą na drodze w przypadku braku paliwa.

20, 100, 1.000 kg dziennie

GenH2 przewiduje produkcję również większych stacji niż LS20. Ten projekt, masowa produkcja i dystrybucja posłużą jako baza dla większych modeli. Ściśle współpracując z Departamentem Energii USA, NASA, różnymi uniwersytetami i kilkoma światowej klasy firmami energetycznymi, firma z siedzibą w Titusville planuje wdrożyć do produkcji kompaktowe stacje zdolne do dostarczania 100, a nawet 1.000 kilogramów ciekłego wodoru na dzień.

Ma być bezpiecznie

Aby zapewnić niezawodne i najbardziej efektywne użytkowanie, infrastruktura korzysta z w pełni zautomatyzowanego urządzenia do kontrolowania i monitorowania poziomu produkcji/przechowywania ciekłego wodoru, bezstratnego systemu transferu cieczy z interfejsem odzyskiwania wodoru gazowego. Do tego dochodzą różne czujniki do wykrywania wycieków wodoru, obecności tlenu i płomieni niewidocznych gołym okiem, a także wiele automatów dekompresyjnych i wentylacji awaryjnej. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.