Wiadomości z rynku

sobota
23 listopada 2024

Terex TW150 - dwa cylindry mniej

Maszyny budowlane. Koparki kołowe Terex TW150
12.06.2009 00:00:00
TW150 nie należy do najpopularniejszych koparek kołowych amerykańskiego koncernu Terex sprzedawanych w Polsce. Bardzo przypomina jednak często wybieraną nad Wisłą maszynę o oznaczeniu TW170, od której różni się, poza niższą ceną, słabszym i tylko czterocylindrowym silnikiem. Do plusów koparki należą ergonomicznie rozplanowana kabina, prosta obsługa i dobre wyposażenie. Minusy maszyny budowlanej rodem z firmy Terex to słabo widoczna deska rozdzielcza, elektronika niezbyt pożądana na budowie i mała moc do trudniejszych zadań.
Najnowsze wcielenie swoich koparek koncern Terex wprowadził na rynek przed dwoma laty. W naszym kraju cieszą się one dużym uznaniem, produkowane są bowiem w niemieckich zakładach firmy, które kiedyś wytwarzały bardzo popularne u nas koparki Atlas (Terex przejął tę firmę przed kilkoma laty, konstrukcje maszyn w dużej mierze zaś oparte są na konstrukcji Atlasa). Model TW150, który do testu udostępnili nam niemieccy przedstawiciele amerykańskiego koncernu, nie jest szczególnie popularną maszyną w naszym kraju. Klienci decydują się częściej na mniejszą koparkę TW140 o masie 14,9-15,9 tony, wyposażoną w czterocylindrowy silnik o mocy 109 KM lub na większą maszynę oznaczoną TW170 o masie 17,1-17,8 t, która wyposażona jest w sześciocylindrowy silnik o mocy 142 KM. Niektórzy dystrybutorzy nie oferują nawet TW150, my jednak skorzystaliśmy z rzadkiej okazji do przetestowania tej ważącej 15,4 tony (dostępna jest w wersjach 15,3-17 t) koparki z czterocylindrowym motorem o mocy 127 KM, która stanowi model pośredni między wymienionymi wyżej i w dużym stopniu je przypomina.
Podstawowa różnica to silnik
Porównując dane techniczne i możliwości prezentowanej koparki TW150 i popularnego w naszym kraju modelu TW170, można dojść do wniosku, że jedyną różnicą między nimi jest zastosowanie innego silnika. W naszym teście moc 127 KM okazała się wystarczająca, ale w trudniejszych warunkach przydałoby się kilkadziesiąt koni mechanicznych więcej. TW150 może pracować w kilku elektronicznie narzuconych trybach: normalnym (Fine), ekonomicznym (Eco) i mocnym (Power), który przydaje się przy kopaniu w twardym podłożu. Co ciekawe, układ hydrauliczny TW150 jest identyczny jak w większym modelu - mamy więc do dyspozycji pompę o maksymalnym przepływie 260 l/min i maksymalnym ciśnieniu roboczym wynoszącym 360 barów. Maszyna wyposażona jest także standardowo w sterowanie chwytakiem oraz dwa dodatkowe obwody hydrauliczne, do których podłączyć można dodatkowy osprzęt. Bez zmian jest też skrzynia biegów, która automatycznie wybiera przełożenia tak, aby obroty były niskie. Wyposażono ją w bieg pełzający i przełożenie terenowe.
Zmiana kierunku jednym przyciskiem
Również kabina maszyny jest identyczna, jak w modelu TW170. Terex zmodernizował ją przed dwoma laty, wprowadzając nowe stopnie wejściowe, większe drzwi i okna. Całość nieźle się prezentuje i jest dobrze wykonana. Zastrzeżeń nie mamy do widoczności z wnętrza oraz wygody fotela. Kolumnę kierowniczą można płynnie regulować, więc niemal każdy operator powinien znaleźć odpowiednie dla siebie ułożenie. Pochwalić trzeba sterowanie, które jest intuicyjne oraz fakt, że wyboru kierunku jazdy dokonać można przyciskiem umieszczonym na jednym z dżojstików. Zestaw wskaźników umieszczono po prawej stronie, tak by zwiększyć widoczność do przodu. Naszym zdaniem nie jest on przez to idealnie widoczny. Zastrzeżenia wzbudza także instalacja elektryczna systemu monitorującego pracę maszyny w czasie rzeczywistym, oparta o szynę CAN, co nie jest najlepszym pomysłem na zakurzonej budowie. Wiadomo jednak, że coraz trudniej o maszynę bez tego typu elektroniki. Dobrym pomysłem jest za to montowanie klimatyzacji w standardzie.
Pozytywne wrażenie sprawiła także szybkość obrotu nadwozia koparki. Wierzymy producentowi, który podaje jej wartość na dziewięć obrotów na minutę. Dzięki zastosowaniu lżejszej i smuklejszej przeciwwagi w nowej koparce zyskano więcej miejsca na skrytki narzędziowe, zamontowano większy zbiornik paliwa - wszystko to przyczynia się do łatwiejszej obsługi maszyny.
Do trudniejszej pracy przydałyby się jeszcze łapy podpierające, w które testowa maszyna nie była wyposażona. Tego typu osprzęt poprawia stabilność podczas pracy, sprawia jednak, że zwiększa się minimalnie spalanie podczas jazdy maszyną z uwagi na dodatkowe kilogramy. TW150 można jednak zamówić z dwoma lub czterema łapami.
Plusy
Ergonomicznie rozplanowana kabina. Prosta obsługa. Dobre wyposażenie.
Minusy
Słabo widoczna deska rozdzielcza. Elektronika niezbyt pożądana na budowie. Mała moc do trudniejszych zadań.
Podstawowe dane techniczne koparki Terex TW150 z ramieniem 2,15 m
Masa operacyjna 15.400 kg
Wymiary: długość / szerokość / wysokość 7.550 / 2.490 / 3.080 mm
Prześwit 450 mm
Standardowa liczba kół 8
Pojemność łyżki 0,76-1,3 m sześc.
Maksymalna głębokość kopania 5,2 m
Maksymalny zasięg kopania 8,2 m
Maksymalna siła zrywająca 82 kN
Prędkość maks. przód 20 km/h
Pojemność skokowa silnika 4,038 l
Moc maksymalna 127 KM przy 2.300 obr/min
Maksymalny moment obrotowy b.d.
Skrzynia biegów planetarna, automatyczna
Układ hamulcowy hydrauliczny, mokre hamulce wielotarczowe
Wyposażenie standardowe: m.in. pneumatyczny fotel operatora, klimatyzacja, instalacja radiowa (głośniki i antena)
Cena b.d.
Gwarancja mechaniczna rok lub 1.500 mtg
Przeglądy techniczne co 500 mtg
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.